Boccia – sport nejen pro Duchenny

4
0

Jestliže alespoň trochu znáte hru pétanque, nebude pro vás boccia (boča) už velkou neznámou. Vznikla v Itálii a začali jí hrát obrnáři tzv. DMO. Postupně její obliba rostla a dostala se až na paralympiádu. Dnes jí hrají i „postiženci“ z Parentu.

Pravidla boccii

A teď přejdeme k samotné hře. Hraje se vždy v hale až do potůčků potu a krve. Zápas hrají buď jednotlivci, páry anebo družstva – pokud se tedy nerozhádají. Každý má šest kožených míčků. Vybírá se z modré nebo červené sady. Rozhodčí těsně před zahájením zkontroluje míčky a řekne: „vaše koule jsou v pořádku!“ Nejdůležitější roli.. u této scény na kolbišti – má bílý míček, tzv. Jack. Jeho mrsknutím do minového pole určený gambler zahajuje souboj Titanů. Ostatní srdcerváčí… se během zápolení snaží dostrkat míčky své barvy, co nejblíže Jackovi Rozhrnovači. Vyhrává ten, jehož míčky jsou u milovaného Jacka v početní nadváze. Musíte se svými nepřáteli bojovat v šesti směnách, v mírnějším módu jen ve čtyřech. Každý má na výběr dvě možnosti: vybrat si rampu nebo zkusit svou vlastní metodu vrhání. Vulgarismy vládnou tělocvičnou: „kujva, vedle!“ nebo „sakra, nepodváděj!“, nejsou ničím neobvyklým. Rozhodně se tohle soupeření nedoporučuje nervákům. Těm může prasknout cévka a jsou v řiťce. Od doby, co si šprti přečetli vědecký výzkum, podle kterého jsou líní lidé inteligentnější, začalo přibývat více vozejčkářů s rampou.

Integrovaná boccia

Jelikož nárůst bočistů byl nehorázně veliký – zasedla komise a nastolila tvrdá pravidla: pokud nějaký šmejd nemoc jen hraje, dostane na výběr vytvořit si tříčlenné mužstvo a vybrat mu název. Dále musí mít v dream týmu jednoho pravého invalidu. A pro choďáky… jedno důležité upozornění. Budete dřepět na židli a pak si to už házejte, jak si rozhodčí přeje. Okamžitě začalo hledání hendikepovaných. Dystrofici byli, trochu dražší. Přece jenom jich moc k mání není. Z psychologického hlediska a obchodní filosofie je vše obchod typu – něco za něco. Nemluvíme jen o penězích a věcech, ale i  například o času a citech jako platidlech, kterými kupujeme např. city, čas, názory a přízeň Duchenna. Parent Project spolu s MDA RIDE – před třemi lety založili turnaj. Týmy ve složení: kluk s DMD, motorkář a jiný rodič. Každý z mužstev má originální název – občas pěkně přiblblý 😀 Je to pokaždé souboj humoru, naschválů a těžkých převratů.

Doufáme, že jsme ve vás vzbudili chuť si tento sport vyzkoušet.

4
0
By | 2017-10-30T11:31:56+00:00 Říjen 17th, 2016|Online texty, Výlety a akce|0 Comments

Leave A Comment