Je s námi konec? / Before the Flood

2
3

Dokumentární film
USA, 2016, 93 min

Režie: Fisher Stevens
Scénář: Mark Monroe
Hudba: Trent Reznor, Atticus Ross, Gustavo Santaolalla, Mogwai
Hrají: Leonardo DiCaprio, Barack Obama, Bill Clinton, Elon Musk
Producenti: Fisher Stevens, Brett Ratner
Střih: Geoffrey Richman

Z mrazivého Grónska přes tropickou Sumatru až k papeži do Vatikánu. Přesně tam se vydal oscarový herec Leonardo DiCaprio, aby získal informace, týkajících se toho, nakolik lidstvo ovlivňuje změny klimatu a do jaké míry můžeme sami změnit běh dějin, abychom zabránili obrovské přírodní katastrofě.

V roce 2014 jmenoval generální tajemník OSN Pan Ki-mun významného herce Leonarda DiCapria poslem míru Spojených národů s hlavním zaměřením na boj proti globálnímu oteplování. A Leo vzal svoji roli velice vážně.

Výsledek Leovi práce je mimo jiné i celosvětová premiéra dokumentu. Je s námi konec? (Before the Flood), který můžete zkouknout i na YouTube s českým dabingem. Film produkoval Leonardo DiCaprio společně se slavným režisérem Martinem Scorsesem a Fischerem Stevensem, producentem legendárního dokumentárního filmu Zátoka. O chytání a zabíjení delfínů v japonském Taiji.

DiCaprio se v dokumentu vydává za vlivnými i neznámými osobnostmi celého světa a snaží se porozumět problémům globálního oteplování z co nejširšího pohledu. V probíhajících cestách debatuje i se současným americkým prezidentem Barackem Obamou, exprezidentem Billem Clintonem, na názor se optá také papeže Františka nebo vědátorů z NASA.

Celosvětová premiéra dokumentárního putování byla záměrně naplánována tak, aby rozpumpovala debatování o klimatických změnách ještě před volbami nového prezidenta USA, která se uskuteční již v úterý 8. listopadu.

Jedinečný dokument má světovou premiéru na televizních a streamovacích kanálech National Geographic ve 171 zemích světa. Film se bude bezplatně vysílat od 30. října až do 7. listopadu.

Celkový rozsah premiéry. Je s námi konec? Nemá ve filmovém průmyslu obdoby, vysílat se bude i na zhruba 250 univerzitách po celém světě, probojoval se i do programu filmového festivalu v Torontu a v Londýně, k mání bude i pro církevní instituce a kostely.

„Změna klimatu je největší hrozbou pro budoucnost naší společnosti a v nastávajících volbách to pro voliče musí být hlavní téma,“ říká DiCaprio. „Dali jsme si s Fischerem Stevensem za cíl vyrobit tento film, abychom vzdělávali lidi po celém světě o aktuálních problémech týkajících se změn klimat a abychom je inspirovali k tomu, aby se stali součástí řešení těchto problémů,“ dodává populární herec.

„Podle našeho názoru je to nejdůležitější příběh, který by se měl vyprávět. Není důležitější věc, se kterou se naše planeta musí vypořádat,“ říká Courteney Monroe, ředitelka National Geographic Global Networks.

Po zhlédnutí tohoto filmu si uvědomíte křehkost naší planety. Znečišťování a devastování ohrožuje existenci rostlin a živočichů, ať už to jsou sloni, nosorožci, orangutani nebo celá řada dalších ohrožených druhů zvířat. Můžou se dostat do černé kroniky vyhynulých druhů. Například pták Dodo, který díky člověku navždy zmizel z povrchu zemského. Nic není samozřejmostí, začněme konat. Važme si toho a také se podle toho chovejme! Země je nádherné místo k životu. Přestaňme jí ničit kvůli honbě za mamonem. Viz. Indonésie, která patří mezi ty nejvíce zkorumpované země. Zamysleme se nad sebou, jelikož tato Země, plná úžasných přírodních artefaktů a monumentálních scenérií je zatím jediné místo, kde můžeme žít.

Video celého dokumentu máte možnost zhlédnout zde:

2
3
By | 2017-03-20T23:01:04+00:00 Listopad 3rd, 2016|Online texty, Recenze|0 Comments

Leave A Comment